Koruncuk Vakfı Gönüllü Atölyesi

AFLODAY

Gülümseyen Yarınlar Projesi ile Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ile iş birliği yapıyoruz.

Her ay biri hafta içi biri hafta sonuna gelen iki tane ücretsiz atölye düzenliyoruz.

Bu atölyelerde ilk önce korunmaya muhtaç çocuk kavramını ve bu konuda kırk yıldır hizmet eden Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nı konuşuyoruz.

Ardından materyal tasarım ilkelerinin üzerinden geçiyoruz. Veee sıra tasarıma geliyor. Gönüllü katılımcılarımız; çiçeklerle aksesuarlar (Toka, Küpe, Taç, Yaka İğnesi, Magnet) tasarlamayı deneyimliyorlar.

Onlardan yapacakları ürünlerden bir tanesini günün anısı ve hediyemiz olarak yanlarına almalarını istiyoruz, diğerlerini de satıp Koruncuk Vakfı’na bağışlamalarına teşvik ediyoruz. İster atölyeye bırakıyorlar, Koruncuk Vakfı’nın kurduğu stantlarda satışları yapılıyor isterlerse de yanlarına alıp satıp gelirini Koruncuk Vakfı’na bağışlıyorlar.

Koruncuk Vakfı Hakkında

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar (Koruncuk) Vakfı; hakları risk altında olan tüm çocukların karşılaşabileceği olumsuz sosyal etkileri en aza indirmek için faaliyette bulunmakta; bu amaçla önleyici, koruyucu ve iyileştirici çalışmalar yürütmektedir.

1970’li yıllarda dönemin Çocuk Şubesi Müdürü Hüseyin Bilgin’in önderliğinde bir araya gelen bürokrat ve gönüllüler tarafından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Bürosu’na gelen korunma ihtiyacındaki çocuklara destek vermek için devletle iş birliğinde bulunabilecek güçlü bir Sivil Toplum Kuruluşu ihtiyacı tespit edilmiş, bunun üzerine 1979 yılında Vakıf kurulmuştur.

Koruncuk Vakfı Öne Çıkan Bilgiler:

  • Vakıf yaptığı araştırmalar sonucunda ‘’Çocukköyü’’ modelini örnek alarak 1992 yılında, İstanbul Bolluca’da Koruncukköy Bolluca’yı, İzmir Urla'da ise 2019 yılında Koruncukköy Urla'yı hizmete açmıştır.
  • Dönemin SHÇEK Genel Müdürlüğü’nün Çocuk Yuvaları Yönetmeliği ve Yetiştirme Yurtları Yönetmeliği’nin ilgili hükümleri doğrultusunda 05.05.2014 tarihli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlük Makamı onayı ile 1996-2019 tarihleri arasında Bolluca Çocuk Evleri Sitesi olarak işletilmiştir.
  • Vakfa 2019’da Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla, Koruncukköy Urla'da Ortaokul ve Ortaöğretim düzeyinde Öğrenci Barınma Hizmeti sunma hakkı tanınmıştır.
  • Vakfa 1989 tarih ve 1989/14827 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Vergi Muafiyeti hakkı tanınmıştır.
  • 2005 yılında, Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na “korunmaya muhtaç çocuklar konusunda” yaptığı özverili ve başarılı çalışmalarından dolayı Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyince “ECOSOC Özel Danışmanlık Statüsü" verilmiştir.
Image

Referanslarımız

İletişim Bilgileri

info@afloday.com

Etiler Mah. Tepecik Cad., Edincik Sk.No:3 /2, 34337 Beşiktaş/İstanbul

Takip Edeyim

Bir "TIK" Yakındayız

Please publish modules in offcanvas position.